Lehet, hogy érzed, hogy valami nincs rendben. Talán mások is mondják: látszik rajtad, hogy valahol probléma van. De míg az esetleg látszódhat, hogy valahol eltérés van, a diagnózis nincs a homlokodra írva, ehhez mélyebbre kell nézni. Szerencsére ma már mindenféle kellemetlenség és veszély nélkül megoldható, hogy a hozzá értő orvosok pontosan lássák a belső szerveid állapotát, így időben észrevegyék az esetleges elváltozásokat, betegségeket.
A hasi ultrahangvizsgálat során a rekeszizomtól a szeméremcsontig minden szervet megvizsgálnak. Képet kapsz így a máj, epehólyag, epe utak, hasnyálmirigy és lép alakjáról, szerkezetéről. Jól vizsgálhatók a vesék és a hasi verőerek is. A belek fala megítélhető. A kismedencében a húgyhólyag, a méh és petefészkek, illetve a prosztata vizsgálható. A szervek ábrázolása során azok szerkezeti változásából lehet a betegségek eredetére következtetni. Vizsgálható a szervek vérkeringése, mely szintén különböző betegségekre utalhat.
A vizsgálat időtartalma 20 percet vesz igénybe testrészenként.
A vizsgálat előtt lehetőség szerint 2 órával nem szabad enni semmit! 1-1,5 órával a vizsgálat előtt 6 dl, csak szénsavmentes víz fogyasztása szükséges, hogy tele legyen a húgyhólyag.
A vizsgálathoz derékig szabaddá kell tenni a testet. A páciens a hátán fekszik, majd jobbra, balra fordul a szervek jobb ábrázolása érdekében. Időnként mélyen be kell szívni és bent tartani a levegőt.
Pajzsmirigy ultrahang során képet alkotnak a pajzsmirigy egészének állapotáról: a mirigyállomány nagyságáról, felépítéséről (homogén, vagy göbös jellegéről), esetleges gyulladás fennállásáról. Felvilágosítást kapsz a tapintással nem észlelhető körülhatárolt területek természetéről, folyadék tartalmú (cysta), vagy szöveti szaporulatokról. A vizsgálat alkalmas arra, hogy segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessék a folyamat jó vagy rosszindulatúságát. A környező nyaki lágyrészek, nyirokcsomók, nyálmirigyek és a nyaki nagy erek eltérései is megítélhetők.
A vizsgálat előkészületet nem igényel. A beteg a vizsgálat során a hátán fekszik, a válla alá párnát helyeznek, hogy a nyak jól kifeszüljön. A bőrre zselészerű anyag kerül, mely lehetővé teszi a vizsgáló eszköz és a bőr közötti jó kontaktust, melyre szükség van a jó képalkotáshoz.
A vizsgálatnak ellenjavallata nincs, az ultrahang nem jelent veszélyt a szervezetre, így az ultrahangos vizsgálat bárkin elvégezhető.